
Panna niedotykalska – jej wspaniałość pokrzywa
Pokrzywa – roślina, której występowanie w naszym klimacie jest bardzo rozpowszechnione.
Znana jest w medycynie ludowej od bardzo dawna, jej cenne młode liście wykorzystywano na wiele sposobów. Moja babcia dodawała posiekaną pokrzywę do jedzenia dawanego młodym kaczuszkom. Oczywiście dla zdrowa i siły. Dziadek, natomiast, był wielkim entuzjastą pokrzywowego naparu.
Do niedawna próby kupienia wiązki pokrzyw na krakowskich targach kończyły się niepowodzeniem. Dlatego odkryłam w podkrakowskich dolinkach jurajskich kilka wspaniałych „plantacji”, z których w okresie wiosenno-letnim regularnie korzystam. Chociaż niedawno widziałam też zieloniutkie, postrzępione pęczki leżące na targowych stołach.
Jakie cenne właściwości ma to parzące ziele?
Występujące w liściach pokrzywy związki czynne to przede wszystkim chlorofil – doskonały składnik występujący w zielonych częściach roślin, nazywany „zieloną krwią” - ze względu na budowę chemiczną przypominającą ludzką hemoglobinę i w podobny sposób działający (transportujący tlen w organizmie).
Chlorofil zwiększa ochronę organizmu przed wolnymi rodnikami, dzięki swojemu działaniu antyoksydacyjnemu. Ponadto wykazuje też właściwości alkalizujące organizm, detoksykujące i regulujące. Jednak o właściwościach chlorofilu należałoby napisać osobno…
Co zawiera pokrzywa?
Stanowi źródło mikroelementów...